Czy kręgosłup musi boleć?

Bóle kręgosłupa już w XX wieku stały się chorobą nowoczesnej cywilizacji. Bóle te często utrzymują się tygodniami, miesiącami a nawet latami. Wciąż spotykamy pacjentów, którzy w czasie wielomiesięcznych cierpień byli przekonywani, że muszą pokochać swój ból i przyzwyczaić się do niego.
W oparciu o nasze doświadczenia zdecydowanie musimy zaprzeczyć - nie akceptuj swojego bólu, prawdopodobnie można go usunąć lub co najmniej znacznie zmniejszyć.
Dynamiczny rozwój technik diagnostycznych w ciągu ostatnich lat pozwolił lekarzom i terapeutom zrozumieć szereg nieznanych wcześniej przyczyn bólów kręgosłupa. Dlatego możemy je skutecznie wyeliminować. Większość bólów kręgosłupa ma podłoże mechaniczne i przeciążeniowe - nie są to żadne „stany zapalne”. U części pacjentów należy zastosować więc adekwatną terapię manualną i kinezyterapię (czyli leczenie ruchem).
W przypadkach zaawansowanych uszkodzeń i zwyrodnień konieczna może być jednak interwencja chirurgiczna. Nowoczesna chirurgia kręgosłupa wykorzystuje cały asortyment różnych implantów, które stabilizują i leczą chory kręgosłup niwelując wieloletnie bóle, umożliwiając powrót do aktywnego życia.

Powtarzamy: nie akceptuj bólu swojego kręgosłupa! Zaufaj nowoczesnej wiedzy!

Dr nauk med. Mariusz Maliszewski, Specjalista Neurochirurg, Neurotraumatolog
Wiadomości zamieszczone na tej stronie mają jedynie charakter informacyjny, nie mogą być traktowane jako porada lekarska.