Skolioza czyli boczne skrzywienie kręgosłupa z rotacją trzonów kręgów
Boczne skrzywienie kręgosłupa czyli skolioza, zwykle ujawnia się w okresie wzrostu kostnego dziecka, czyli od chwili, gdy dziecko stawia pierwsze kroki, aż do 12.14. roku życia. Skoliozy strukturalne powstają w okresie przyspieszonego wzrostu dziecka najczęściej między 1-3 , 7-9 i 12-15 rokiem życia.
Często skolioza nasila się w okresie dojrzewania dziecka, kiedy nastolatek zaczyna gwałtownie rosnąć. Dzieje się tak, ponieważ mięśnie nie nadążają za rozwojem kośćca i nie stanowią wystarczającej podpory dla kręgosłupa. Skolioza częściej dotyka dziewczynki niż chłopców. Im wcześniej się pojawi, tym skutki są groźniejsze.
Skolioza - nieznane przyczyny powstania
Większość dzieci ma skoliozę samoistną (idiopatyczną), której przyczyny nie są znane. Chorobie sprzyjają brak ruchu oraz nieprawidłowa postawa podczas siedzenia. Godziny spędzone przed telewizorem lub przy komputerze są dla rozwoju mięśni stracone. Mówi się też o skłonnościach dziedzicznych. Ale dlaczego jedno dziecko choruje, a drugie nie, wciąż nie wiadomo. Skolioza może też powstać z powodu wad wrodzonych kręgosłupa, miednicy czy nierównej długości nóg.Jak sprawdzić czy skolioza grozi dziecku
Mimo że prowadzi się badania przesiewowe, co jakiś czas sama sprawdzaj, czy plecy dziecka są zbudowane symetrycznie. Najlepiej wtedy, gdy rozebrane, stojąc na wyprostowanych nogach, zrobi skłon do przodu, dotykając palcami podłogi. Przyjrzyj się, czy po obu stronach kręgosłupa plecy są jednakowo wysklepione.Gdy dziecko wyprostuje się, zwróć uwagę, czy ramiona znajdują się na jednej wysokości, nie wystaje łopatka, biodro nie jest wysunięte, a talia bardziej wcięta z jednej strony. Jeżeli tylko zauważysz jakąś asymetrię, nie zwlekaj z wizytą u pediatry. W razie skoliozy skieruje dziecko do poradni rehabilitacyjnej. Rozwój wcześnie wykrytej choroby można zahamować, a nawet skorygować powstałe skrzywienie. Im szybsza pomoc lekarza, tym większe szanse powodzenia.
Co powoduje skolioza?
Asymetrie ustawienia barków, łopatek oraz miednicy, asymetrie ustawienia kątów talii, przeniesienie środka ciężkości, garb żebrowy najczęściej po wypukłej stronie skrzywienia, pogorszenie wady w okresie przyspieszonego wzrostu, zaburzenie czucia głębokiego z więzadeł mięśni i stawów co powoduje utrwalenie nawyku wadliwej postawy, przeciążenia aparatu ruchu i szybsze zwyrodnienia kręgosłupa. Obejmuje ona zmiany w systemie więzadłowo- mięśniowo-powięziowym, systemie nerwowym oraz w obrębie stawów kręgosłupa.Podczas tworzenia się skrzywienia, wywołanego przez którykolwiek z czynników, złamana zostaje równoległość przestrzeni międzykręgowej. Wszystkie połowy kręgów położonego po stronie wypukłej skrzywienia oddalają się od siebie, zmniejszając siły sprężające międzykręgowe i wzmagając siły rozprężające.
Przeciwległe części kręgów i dysków, tj. położone w części wklęsłej, zachowują się dokładnie odwrotnie, w ich przypadku rosną siły sprężające, które spłaszczają ściskają i uszkadzają tkanki położone po stronie wklęsłej. W ten sposób zachwiana zostaje równowaga troficzna kości, chrząstki i mięśni.
Ten efekt kompresji wpływa bezpośrednio na jądra kręgów, chrząstkę nasadową i wzrostu.
Asymetryczny nacisk wywołuje błyskawiczne mikro uszkodzenia tkanki chrzęstnej, kostnej i mięśniowej, powodując ich niedokrwienie, a w późniejszym etapie zmiany anatomiczno-patologiczne, które w przypadku skoliozy strukturalnej przejawiają się odwrotnie porównując stronę wypukłą ze stroną wklęsłą krzywizny.
a) Strona wklęsła:
- kręg obniża się,
- zmniejsza się wysokość odpowiedniej połowy trzonu kręgowego,
- atrofia płytek nasadowych,
- zmniejsza się ilość chrząstki nasadowej, lub zanika ona zupełnie,
- wzrost gęstości kości,
- zmniejsza się wysokość dysku międzykręgowego. Ť Jądro miażdżyste przesunięte w stronę wypukłości,
- nacisk na połączenia stawowe z jednoczesnym powstaniem osteofitów i synostozy,
- kanał nerwowy zwęża się,
- żebra zbliżają się do siebie,
- żebra przemieszczają się z przód i w bok.
- krąg się unosi,
- wzrasta wysokość odpowiedniej połowy trzonu kręgowego,
- hipertrofia płytek nasadowych,
- zwiększa się ilość chrząstki nasadowej,
- gęstość kości wyraźnie się zmniejsza,
- zwiększa się wysokość dysku międzykręgowego,
- anormalne położenie jądra miażdżystego,
- nasada i blaszki łuku nerwowego są cieńsze i wydłużone,
- żebra oddalają się od siebie,
- żebra przemieszczają się do tyłu,
- przykurcz i zwiotczenie mięśni,
- wydłużenie deformujące mięśnie.
- braki żywieniowe we wszystkich tkankach z poważnym niedokrwieniem połowy dysku i chrząstki,
- zaburzenia odżywcze spowodowane uszkodzeniem tkanek.
- wygięcie boczne, z towarzyszeniem kifozy lub lordozy, lub bez,
- rotacja wokół własnej osi,
- kręgi obracają się zwracając wyrostki kolczyste i nasadę łuku nerwowego w stronę wklęsłości, trzon natomiast w stronę wypukłej części krzywizny,
- największe zniekształcenie trzonów kręgów u wierzchołka skrzywienia, przybierają one formę klinowatą z podstawą po stronie wypukłej,
- kliniczny objaw rotacji-garb,
- garb, będący wypukłością żebrową tylną położony po stronie wypukłej krzywizny.
Skrzywienia skoliotyczne mogą być następujących rodzajów:
- grzbietowe,
- grzbietowo-lędźwiowe lub piersiowo-lędźwiowe,
- lędźwiowe,
- mieszaną.
Plecy okrągłe

Kifoza może być wywołana przez niektóre z poniższych przyczyn:
- wrodzone,
- wady postawy,
- choroba Scheuermanna,
- nerwowo-mięśniowe,
- pourazowe lub pooperacyjne,
- metaboliczne,
- promieniowanie,
- anormalny rozwój kręgosłupa,
- choroby kolagenowe,
- nowotwory,
- przepuklina oponowo-rdzeniowa,
- inne.
Plecy wklęsłe

Hiperlordozie, zwanej też lordozą patologiczną, może towarzyszyć ból, umiejscowiony głównie w okolicy lędźwiowej, oraz w rzadkich przypadkach grzbietowej. Hiperlordoza w ciężkiej postaci może również doprowadzić do problemów oddechowych i zaburzenia w chodzeniu. Kręgi przybierają tu kształt klinowaty, z grubszą przednią częścią kręgu, dokładnie na odwrót niż ma to miejsce w przypadku pleców okrągłych. Biomechaniczne uwarunkowania powstania tego skrzywienia są identyczne jak w przypadku pleców okrągłych, jednakże siła powodująca skrzywienie działa w odwrotnym kierunku.
Etiologia lordozy może być:
- wrodzona,
- związana z postawą,
- pourazowa lub pooperacyjna,
- schorzenia nerwowo-mięśniowe i neurologiczne,
- niedostateczne zrównoważenie miednicy,
- inne przyczyny.
rejestracja rehabilitacja:
530 704 703 od pon do pt w godzinach od 1200 do 1800;
rejestracja lekarska:
32 615 57 52 od pon do pt od 1600 do 1900;
Wiadomości zamieszczone na tej stronie mają jedynie charakter informacyjny, nie mogą być traktowane jako porada lekarska.